nedeľa 20. októbra 2013

Hruškový koláč - tart


Vďaka prebytku hrušiek som začala rozmýšľať, ako ich zlikvidovať, samozrejme, tým najlepším spôsobom..hruškový koláč som nikdy nerobila, takže som trošku prelúskala net a našla som..kombinácia vanilkového pudingu, karamelizovaných hrušiek a lineckého cesta mi prišla úplne neodolateľná. A naoza, je to dokonaléééé :)



Potrebujeme:

Cesto:
600 gr hladkej múky
300 gr masla
300 gr cukru
2 vajcia
2 žĺtky
citrón
1prášok do pečiva

Plnka:
5 hrušiek
1 vanilkový puding
1 vanilkový struk
0,5 l šľahačky
1 dcl bieleho vína
3 pl trstinového cukru
1 pl medu
celý badián a škorica




Postup:

Zmäknuté maslo vymiešame s cukrom. Pôvodne je cukor práškový, ale ja som použila trstinový. Pridáme múku, vajcia a žĺtky, prášok do pečiva (nabudúce ho vynechám) a citrónovú kôru. Vypracujeme cesto, ktoré odložíme na cca 2 hodiny do chladničky.
Cukor a med necháme skaramelizovať, pridáme badián, škoricu a očistené, nakrájané hrušky, necháme chvíľku podusiť a podlejeme víno. Dusíme cca 5 minút, závisí od tvrdosti hrušiek. Pudingový prášok rozmiešame v šľahačke a pridáme k skaramelizovaným hruškám, miešame pokiaľ nezhustne. Vyberieme badián a škoricu, aby nám nezavadzali :) a hlavne, neochutnáme všetky hrušky s pudingom :)
Rúru si predhrejeme na 180 stupňov. Cesto rozdelíme na polovicu. Vyvaľkáme prvú polovicu a preložíme do, papierom na pečenie vystlatej, formy na pečenie. Cesto musí trošku pretŕčať nad vrchom formy. Na cesto dáme hrušky s pudingom a kraje prikryjeme pretŕčajúcim cestom. Vyvaľkáme druhú polovicu a všetko prekryjeme. Potrieme vajíčkom rozmiešaným s troškou šľahačky a pečieme  cca 25-30 minút. Vyberieme, necháme trošku odstáť (nie ako ja, že sa do toho hneď pustíte..je to horúúce :)) a môžeme podávať.








nedeľa 13. októbra 2013

Pletenky



Po dlllhej prestávke, kedy som sa intenzívne venovala škole som konečne našla chvíľku, aby som sa podelila o vynikajúcu vec..áno odhodlala som sa k tomu, aby som pol dňa strávila v kuchyni, kôli 8 pletenkám :) už mi lezie krkom všetko to rozpekané pečivo v obchodoch, s ktorým si môžete na druhý deň rozbíjať hlavu. Recept som našla na veľmi milom blogu motýlia :) vareška, ale upravila som si ho trošku podľa seba a nepiekla som v "domácej pekárni" ale po starom v rúre. Tak isto som vynechala požívanie mikrovlnky (neznášam ich) a celaskon. Nie je to robotka na pol hodinu, ale oplatí sa, pletenky boli chrumkavé a voňavé. 
P.s.: netuším, či sa to volá plenienky, alebo pletenky, ale keďže u nás sa používal vždy druhý názov, zvolila som ho aj tu. 


Potrebujeme:

200 gr celozrnnej múky
300 gr hladkej múky
2 pl zemiakovej kaše
320 ml mileka
1/2 droždia
2 pl kyslej smotany
1 žĺtok
1 čl kryštálového cukru
soľ
rasca, sezam, hrubozrnná soľ, alebo čokoľvek iné na posypanie

Postup:

Do vlažného mlieka dáme cukor s droždím a necháme vzísť kvások. Zatiaľ si preosejeme múku, pridáme soľ, zemiakovú kašu, smotanu, žĺtok a nakoniec mlieko s kváskom a vypracujeme si cesto. Toto trošku pomúčime, prikryjeme a necháme vykysnúť, cca 45 minút. 
Rúru si rozohrejeme na 180 stupňov. Keď je cesto vykysnuté, preložíme ho na pomúčenú dosku a rozdelíme na 8 rovnakých častí. Teraz prichádza zábavná časť, zapletanie. Treba si na to nájsť svoj postup a asi to chce aj trochu praxe, keďže moja prvá pletenka vyzerala ako zdegenerovaná, ale posledná už bola dokonalá :)
Keď ich máte všetky pozapletané, potrieme ich vodou (žiadne vajíčka, ani žĺtka s mliekom ani nič podobné) a posypeme korením, semienkami alebo tým, čo máte pripravené s šup s nimi do rúry. Pečú sa cca 10-15 minút, treba si to sledovať. Po vybratí opäť potrieme vodou, možno ešte lepšie je ich postriekať. Á hotovo, môžete si ich ponatierať nátierkami, alebo sa nimi tlačiť len tak, ako napríklad ja. 













pondelok 2. septembra 2013

Kuracie prsia na citróne a materinej dúške s cukinou



Mala som pocit, že by občas nezaškodilo si spraviť aj niečo zdravé, ale pritom chutné..no pravdupovediac som nečakala, že tento výtvor bude až tak dobrý, že sa budem zalizovať až a ušami. Neviem prečo, ani ako mi napadlo použiť materinu dúšku, ale som rada, že som nezaváhala, naozaj perfektné, viac k tomu niet čo dodať. Recept som našla na nejakej fitness receptovej stránke a upravila po svojom.
Materina dúška je veľmi zdravá bylinka. Výborná pri všetkých možných bežných chorobách, ako prechladnutie, zápal priedušiek, astma, na posilnenie imunity.... a prichádza tajný tromf... zlepšuje trávenie, odstraňuje nadúvanie a nechuť do jedla, ja sa divím, že toto sa nepridáva do každého jedla :)
 


 Potrebujeme (2 porcie): 

2 kuracie prsia
citrónovú šťavu z polovice citróna
materinu dúšku (množstvo si určite sami, keďže je to dosť aromatická bylinka)
1 stredne veľkú cukinu
cca 10 cherry paradajok
malú konzervu kukurice (212 ml)
1 malú cibuľu
2 strúčiky cesnaku
olivový olej
soľ, korenie

Postup:

Kuracie prsia si pripravíme a trochu naklepeme. Pripravíme si marinádu z citrónovej šťavy, oleja a materinej dúšky, ktorú si nakrájame na drobno, soli a korenia. Vložíme do nej prsia a necháme marinovať asi pol hodinku. Medzi tým si nakrájame cukinu na tenké kolieska, nakrájame cibuľu na drobno, paradajky rozpolíme, a pretlačíme cesnak. Kuracie prsia orestujeme na panvici, keď sú hotové, vyberieme ich a odložíme nabok. Na tej istej panvici restujeme cibuľku s cesnakom, pridáme cukinu a paradajky. Trvá to iba chvíľku. Pri podávaní môžeme pridať kukuricu a čerstvé paradajky.






 
Bon Appetit!


utorok 27. augusta 2013

Sirup z listov čiernych ríbezlí


K letu neodmysliteľne patrí výroba domácich sirupov, čierne ríbezle sú navyše bohatým zdrojom vitamínu C a P,  sú to prírodné antioxidanty a charakteristickú vôňu majú hlavne vďaka éterickým siliciam. Tak už sme  všetci poučení a múdri a môžeme piť sirupu koľko sa nám zachce, lebo veď je zdravý :) Navyše Vám bude krásne voňať celá kuchyňa a to za to stojí :)





 Potrebujeme:
1/2 litra ríbezlí bez stopiek
100 listov
3 kg cukru
3 litre vody
1 lyžička kyseliny citrónovej

Postup:

Do vody dáme ríbezle a listy a varíme všetko spolu 30 minút. Odstavíme z ohňa, listy vyberieme, ríbezle pretlačíme a pridáme cukor. Poriadne všetko premiešame a pridáme kyselinu citrónovú, takto varíme ešte 10 minút. Ihneď prelejeme do fliaš.
Sirup je dosť sladký, takže ak dáte menej cukru, nič sa nestane. Neotvorený vydrží celý rok, no ak ho raz otvoríte, treba spotrebovať do cca 2 týždňov, inak začne plesnivieť.






Veľmi som sa nudila, tak som si dala na rýchlo zamraziť ovocie (černice, červené ríbezle a mätové listy) do ľadových kociek a vyzerá to úžasne :) škoda, že sa tak rýchlo topí..




piatok 16. augusta 2013

Ríbezľové muffiny




Výzva: uspokojiť chute deťúreniec, ktoré u nás trávia prázdniny. 
Nakoniec sa ukázalo, že je to bude veľmi jednoduché, pretože keď som sa ich pýtala, čo by som im mala napiecť, jednoznačne na plnej čiare zvíťazili muffiny. Aké šťastie, mohli si kludne vymyslieť  5 poschodovú tortu :) A keďže mám navyše super kamošku, ktorá mi na narodeniny darovala plech na mini muffiny, povedala som si, že nič lepšie vymyslieť nemôžem. Navyše opäť jeden z mojich hrnčekových obľúbených receptov, takže bolo rozhodnuté.
S výberom príchute som nemala žiaden problém, kedže máme plnú záhradu výborných ríbezlí a černíc. 




Potrebujeme: 

2 hrnčeky polohrubej múky
1 hrnček práškového cukru, ale ja som použila trstinový
1 prášok do pečiva
1 hrnček mlieka
1/2 hrnčeka oleja
2 vajíčka
200 gr červených ríbezlí

Postup: 

Rúru si nastavíme na 180 stupňov.
V mise zmiešame múku s cukrom a práškom do pečiva.
V ďalšej mise vyšľaháme mlieko s olejom a vajíčkami. Pridáme ostatné suroviny a veľmi jemne zmiešame dokopy, kým nám nevznikne tekuté cesto. Pridáme ríbezle a opäť jemne premiešame.
Do muffinového plechu vložíme košíčky a naplníme ich cestom do troch štvrtín. Pečieme cca 10 minút.


Krém: 

50 gr masla
150 gr mascarpone
100 gr šľahačkovej smotany
1 vanilkový cukor
100 gr ríbezlí a černíc

Ríbezle s černicami prepsírujeme. Všetky ingrediencie izbovej teploty zmiešame dokopy. Odložíme do chladničky na 24 hodín stuhnúť a pred podávaním ich poriadne vyšľaháme. Chce to trochu trpezlivosti, pretože napríklad mne to pripadalo na začiatku trochu "zgrcnuté", ale výsledok určite stojí za to. Pomocou zdobiaceho sáčku, alebo hocakého prístroja na to určeného nanesieme krém na muffiny a podávame.






Som rada, že som nakoniec stihla vôbec niečo odfotiť, lebo sa po nich len tak zaprášilo. Neuveriteľné, že deti sa vedia o muffiny skoro pobiť :) Som veľmi rada, že im tak veľmi chutili a vždy keď neposlúchali pomohla veta: "nebuď zlý, lebo nedostaneš muffin!". Ja viem, veľmi výchovné to nie je, ale na týchto čertíkov to zaberalo ;)





Užite si aj vy prázdniny s najbližšími :)
Dobrú chuť.

štvrtok 8. augusta 2013

Kelový prívarok s bagetkami zapečenými s bylinkovým maslom


Zbožňujem našu záhradu a samozrejme, hlavne jej plody. Nie je nič lepšie, ako varenie z vlastných vypestovaných surovín, čiže úplné 100% BIO, aj keď sa pri lovení cibule, alebo zemiakov zo zeme trochu zababrete. Zrazu nevadí ani hlina za nechatami, lebo viete, že tej chuti sa nič nevyrovná a má to svoje čaro. 
Tento rok máme nadmerné množstvo kelu a v tomto teple nemôže byť nič lepšie, ako ľahký a zdravý kelový prívarok, zjedený v tieni na terase :) 



Potrebujeme:

1 kel
4-6 zemiakov
1 cibuľa
cesnak
soľ
korenie
rasca
bobkový list
múka, masť, alebo olej a mletá červená paprika na zápražku


Postup:

Umytý kel nakrájame na rezance, očistené zemiaky krájame na kocky. Cibuľu nakrájame a opražíme na masti, pridáme kel, ktorý tiež chvíľku opražíme spolu s pretlačeným cesnakom. Zalejeme vodou, osolíme, okoreníme, pridáme zemiaky, rascu a bobkový list. Varíme do mäkka.
Z masti a múky si pripravíme zápražku, ktorú poprášime mletou paprikou a vlejeme do prívarku. Necháme prejsť varom a môžeme podávať.







Potrebujeme:

4 bagetky
rôzne bylinky
3 strúčiky cesnaku
100 gr masla
soľ


Bylinky nakrájame na dorbno a dôkladne zmiešame s maslom, roztlačeným cesnakom a soľou. Bagetky prepolíme a natrieme bylinkovým maslom. Dáme zapiecť do vyhriatej rúry na 150 stupňov cca 7 minút.
Pri výrobe bylinkového masla odporúčam spoľahnúť sa na vlastné chuťové poháriky a odhad. 






Z takéhoto krásneho kelového srdiečka som varila :)  
Dobrú chuť!

pondelok 5. augusta 2013

Cukinový koláč / Zucchini cake


Keď mi prvý krát kolegyňa hovorila o koláči z cukín, bola som trošku skeptická. Ako to asi môže chutiť? Potom mi ho priniesla ochutnať a bolo to tu, láska na prvý pohľad, alebo skôr na prvé ochutnanie. Je to taký ten "mokrý" koláč a nepoznám nikoho, komu by nechutil.
Naozaj mám veľmi rada "hrnčekové" recepty, pretože skoro nič nezašpiním a tento určite patrí k nim.

At first time, when my colleague told me about zucchini cake, I was a bit skeptical. How about the taste? Then she brought me and it was here, love at first sight, or rather the first taste. It's the "wet" cake and I don't know anyone who would dislike it.
I am really very happy because of "cup" recipes because you don't dirty almost anything and this certainly is one of them.



Potrebujeme / ingredients:

2 hrnčeky kryštálového cukru / 2 cups sugar
2 vajcia / 2 eggs
3 hrnčeky polohrubej múky / 3 cups flour
1 hrnček oleja / 1 cup oil
2 hrnčeky/1 väčšia cukina / 2 cups or 1 bigger zucchini
1/2 balíčka kypriaceho prášku / 1/2 teaspoon baking powder
1/2 čajová lyžička sódy bicarbony / 1/2 teaspoon bicarbonate of soda
1 čajová lyžička mletej škorice / 1 teaspoon ground cinnamon
2 polievkové lyžice kakaa / 2 tablespoons cocoa powder

1 tabuľka čokolády na varenie / 1 cooking chocolate
Lekvár na potretie / jam, the best gooseberry jam

Postup / procedure:

Cukinu očistíme, nastrúhame na hrubo a mierne vytlačíme šťavu. Ak je cukina väčšia, väčšinou býva dosť suchá, takže netreba vytláčať.

Všetky ingrediencie zmiešame a nalejeme do vymasteného a múkou vysypaného plechu. Pečieme v predhriatej rúre pri 180 stupňoch cca 25 minút, ale treba si kontrolovať, najlepšie špajdľou.

Necháme mierne vychladnúť, natrieme lekvárom (najlepší je kyslý, odporúčam egrešový alebo ríbezľový) a polejeme čokoládou na varenie rozpustenou s maslom vo vodnom kúpeli.



Clean the zucchini, grate coarsely and moderately squeeze juice. If zucchini is greater majority is quite dry, so no need to squeeze.

Mix all ingredients and pour into greased and flour strewed pan. Bake in preheated oven at 180 degrees about 25 minutes, but you need to check, the best using skewers.

Leave to cool slightly, then top with jam (the best is acidic, I recommend gooseberry or currant) and pour over the chocolate.



Dobrú chuť!