štvrtok 3. apríla 2014

Krémové špenátové rizoto s hráškom


Rizoto neznášam, teda iba to typické zo školskej jedálne, suché s divnými neidentifikovateľnými kúskami mrazenej zeleniny a mäsa, ktoré nerozkúšeš ani po pol hodine, akokoľvek sa snažíš. Za to rizoto pripravené tak ako má byť, krémové, ľahučké, to je už iná reč.
Keď som sa pokúšala zdravo stravovať, našla som recept na špenátové rizoto, ktoré som si trošku upravila a vylepšila. Namiesto špenátu som použila mangold, keďže toho máme na záhrade požehnane. Keď nepoužijete syr, maslo a kurací vývar vymeníte za zeleninový, je toto jedlo vhodné aj na delenú stravu alebo 90 dňovú diétu.
Navyše sa blíži Zelený štvrtok, ktorý treba osláviť zeleným jedlom :)


Potrebujeme:
200 g ryže
750 ml vývaru (kuracieho, alebo zeleninového)
250 g hrášku (čerstvého, alebo mrazeného)
450 g špenátových listov (čerstvé, alebo mrazené)
1 cibuľa
maslo
parmezán

Postup:
Cibuľku si nakrájame na drobno a opražíme na oleji. Pridáme ryžu, ktorú tiež opražíme cca 2-3 minúty. Podlejeme vývarom, tak aby bola ryža celá ponorená. Keď sa vývar odparí a ryža sa napije, dolievame naberačkou až pokým nebude ryža uvarená, čo trvá zhruba 15-18 minút (záleží od druhu ryže). S vývarom to netreba prehnať, aby sme nemali z toho polievku, ale netreba ani šetriť, aby rizoto nebolo suché.
Ak používame čerstvé suroviny, sparíme si špenát a môžeme ho rozmixovať. Tak isto pripravíme hrášok. Mixovať môžeme a nemusíme. Zmrazený špenát aj hrášok stačí chvíľku povariť, a pridať k ryži.  Pridáme maslo na zjemnenie. Pred podávaním posypeme postrúhaným parmezánom.
Voilà, je to hotové, dobrú chuť :)


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára